18
lip
2022

Akademia Lechii Gdańsk – Badania na AWFiS na początek przygotowań

W czwartek i piątek drużyny Akademii Lechii Gdańsk U19 oraz U17 zostały przebadane oraz przetestowane pod kątem przygotowania do nowego sezonu. Testy odbyły się na Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

Sezon 2021/22 przyniósł rozpoczęcie współpracy największej sportowej uczelni Polski północnej jaką jest Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku  z największym klubem regionu jakim jest Lechia Gdańsk (https://lechia.pl/lechia-i-awfis-gdansk-razem/). Akademia Lechii budzi się do życia po wakacyjnej regeneracji. Dwie najstarsze drużyny juniorskie (U-19 i U-17) rozpoczęły przygotowania do sezonu od kompleksowych testów w ścisłej współpracy z gdańską AWFiS. Całością zawiadywał Łukasz Rusinek, trener przygotowania motorycznego drużyny U-19.

Łukasz Rusinek: – W ciągu dwóch dni wykonaliśmy naszym zawodnikom szereg kompleksowych testów. Piłkarze przeszli próby wytrzymałościowe, szybkościowe, zdolności do powtarzania wysiłków o wysokiej intensywności, analizę składu ciała, testy mocy kończyn dolnych, testy siły oraz asymetrię pomiędzy mięśniami grupy kulszowo-goleniowej, przywodzicieli oraz odwodzicieli a także testy funkcjonalne.

Całości, oprócz trenerów odpowiedzialnych za przygotowanie motoryczne, przyglądali się również pierwsi trenerzy wyżej wymienionych zespołów – Tomasz Byszko i Marek Zieńczuk.

Tomasz Byszko, trener drużyny U-19 Akademii Lechii Gdańsk: – Testy to nieodzowny element planowania mikrocykli pod kątem przygotowania zawodników do rywalizacji w treningu oraz w meczach mistrzowskich. Każdy z zawodników został przebadany od góry do dołu tak by sztaby poszczególnych drużyn miały jak najwięcej informacji o zawodnikach, w którym obszarze trzeba zaplanować dodatkowe obciążenia, a w których po prostu doskonalić aktualny poziom zawodnika.

Zakres testów:

 • Szczegółowa analiza składu ciała – analiza poszczególnych komponentów składu ciała i określenia potrzeb treningowo-żywieniowych.
 • Określenie statusu biologicznego i wskaźnika PHV – identyfikacja zawodników późno i wczesno-dojrzewających.
 • Testy mocy kończyn dolnych – ocena parametrów generowania mocy i wskaźnika siły reaktywnej RSI – Reactive Strenght Index.
 • Testy funkcjonalne i siły wybranych grup mięśniowych – określające ryzyko odniesienia kontuzji. Wskazanie ewentualnych asymetrii, ograniczeń ruchowych, stabilności i bolesności podczas wybranych prób w celu prewencji kontuzji.
 • Test szybkości – w celu poznania predyspozycji szybkościowych i stworzenia indywidualnych profili – Individual Sprint Force-Velocity Profile.
 • Test wytrzymałości-szybkościowej – w celu określenia zdolności do wykonywania powtarzanych wysiłków sprinterskich RSA – Repeated Sprint Ability.
 • Test wydolności tlenowej – w celu określenia poziomu wydolności tlenowej oraz prędkości MAS – Maximal Aerobic Speed.

 

Do przeprowadzenia testów wykorzystano najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki m.in.:

 • Analizator In Body720
 • Platforma Kistlera
 • NordBoard
 • ForceFrame
 • Sprint 1080
 • Fotokomórki Smart Speed System

 

Do oceny parametrów wytrzymałościowych i wytrzymałościowo-szybkościowych posłużono się protokołami wykorzystywanymi w najlepszych akademiach i klubach piłkarskich w Europie i na świecie. Sprzęt do testów udostępniła firma New Level Sport.

Sponsorzy
Sponsor Główny
Sponsor
Partner techniczny
Partnerzy