12
sie
2022

Akademia Lechii Gdańsk – Drużyna U-17 chce grać odważnie, ale z rozwagą

Drużyna U-17 Akademii Lechii pod opieką trenerów Marka Zieńczuka i Artura Kosznickiego rozpocznie rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów, 13 sierpnia (sobota) o godz. 13:00 wyjazdowym meczem ze Śląskiem Wrocław. 

Do tej pory rywalizacja w CLJ U-17 odbywała się w czterech grupach makroregionalnych. Drużyny z województwa pomorskiego rywalizowały w 8-zespołowych ligach z rówieśnikami z województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. Od sezonu 2022/23 nastąpiła zmiana systemu i teraz w tej kategorii wiekowej będzie odbywać w dwóch 16-zespołowych grupach, Polska została podzielona na dywizję wschodnią i zachodnią. Jak każda zmiana ta również ma swoje plusy i minusy, jednak w założeniu wydają się przeważać pozytywy.

– Tu już wyraźnie czuć zapach rywalizacji seniorskiej, który determinuje choćby forma rozgrywek. Plusem jest możliwość rywalizacji przez cały sezon. Wcześniej, gdy rozgrywki były w formacie makroregionalnym już po rundzie jesiennej dwie drużyny były degradowane, co określały sposób gry, wybitnie nastawiony na wynik. Trafiła nam się w Lechii zdolna grupa zawodników z roczników 2006 i 2007, to będzie ciekawe doświadczenie, grać z rywalami, z którymi do tej pory nie rywalizowaliśmy. To też w pewnym sensie niewiadoma mecze z oddalonymi geograficznie Rekordem Bielsko-Biała czy Górnikiem Zabrze – mówi nam trener drużyny U-17 Akademii Lechii Gdańsk, Marek Zieńczuk.

– Ja sam byłem piłkarzem ofensywnym, bliska mojemu sercu jest gra do przodu, ale w piłce nożnej potrzebny jest balans, dlatego nie zapominamy w żadnym wypadku o grze obronnej. Chcemy grać zgodnie z maksymą naszego miasta Gdańska – odważnie, ale z rozwagą. Rozwijamy w równym stopniu obie płaszczyzny gry. Jest oczywiste, że w sporcie chodzi o wygrywanie i do tego będziemy dążyć, jednak nie kosztem rozwoju zawodników – mówi nam Zieńczuk, który jest wychowankiem Lechii, zagrał w Ekstraklasie aż 416 razy, trzy razy zdobył mistrzostwo kraju z Wisłą Kraków.

SPARINGI DRUŻYNY U-17 AKADEMII LECHII GDAŃSK

Lechia Gdańsk 1:2 Arka Gdynia U-17, Bramka: Patryk Łuszcz

Lechia Gdańsk 3:0 Rozwój Katowice U-17, Bramki: Marcel Bajko, Adam Kardaś, Oskar Treder

Lechia Gdańsk 3:3 AKS SMS Łódź, Bramki: Szymon Maćkowski, Marcel Bajko, Oskar Treder

– Moim asystentem od kilku lat jest trener Artur Kosznicki, jednocześnie ściśle współpracujemy z trenerem Pawłem Rosińskim, który poprowadzi drużynę w lidze wojewódzkiej. Wrota do naszej drużyny są otwarte dla zawodników bezpośredniego zaplecza, będą grali najlepsi – kończy trener Marek Zieńczuk, opiekun drużyny U-17 Akademii Lechii Gdańsk, która już w sobotę o 13:00 rozpocznie rywalizację w Centralnej Lidze Juniorów. Będzie to wyjazdowy mecz ze Śląskiem Wrocław.

TERMINARZ DRUŻYNY U-17 AKADEMII LECHII GDAŃSK W CENTRALNEJ LIDZE JUNIORÓW

13 sierpnia godz. 13 Śląsk Wrocław – Lechia Gdańsk

20 sierpnia godz. 12 Lechia Gdańsk – Arka Gdynia

27 sierpnia godz. 12 Lech Poznań– Lechia Gdańsk

3/4 września Lechia Gdańsk – Chemik Bydgoszcz

10/11 września Rekord Bielsko-Biała – Lechia Gdańsk

17/18 września Lechia Gdańsk – Pogoń Szczecin

24/25 września Chrobry Głogów – Lechia Gdańsk

1/2 października Lechia Gdańsk – FASE Szczecin

8/9 października Odra Opole – Lechia Gdańsk

15/16 października Lechia Gdańsk – Warta Poznań

22/23 października Zagłębie Lubin – Lechia Gdańsk

29/30 października Lechia Gdańsk– Zawisza Bydgoszcz

5/6 listopada godz. 14 Zagłębie Sosnowiec – Lechia Gdańsk

12/13 listopada Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk

19/20 listopada Lechia Gdańsk – Raków Częstochowa

Sponsorzy
Partner techniczny
Partner strategiczny
Partnerzy
Firmy współpracujące