18
cze
2022

Akademia Lechii Gdańsk. Marek Zieńczuk: Idziemy w dobrym kierunku, a rozwój nigdy się nie kończy

Drużyna U-17 Akademii Lechii Gdańsk zajęła 4. miejsce w grupie B Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2021/22. O ocenę postawy swojej drużyny w rozgrywkach poprosiliśmy trenera Marka Zieńczuka.

– W pewnym momencie rozgrywek wydawało się że możemy dotrzymać kroku liderowi, Warcie Poznań. Stało się inaczej. Zakończyliśmy sezon na 4. miejscu w tabeli, w środku 8-zespołowej stawki. – mówi nam trener Marek Zieńczuk, wychowanek Lechii Gdańsk, który w Ekstraklasie zagrał 416 razy.

– Jesteśmy wraz ze sztabem trenerskim zadowoleni z postępów jakie poczynili nasi zawodnicy zarówno pod względem umiejętności technicznych jak również rozumienia gry czy doskonalenia zachowań na pozycjach. Naszym celem jest to, by w przyszłości przejście z piłki juniorskiej do seniorskiej było jak najbardziej płynne i aby aklimatyzacja nie trwała długo – tłumaczy popularny „Zinio”.

Przy okazji podsumowującego sezon wywiadu z trenerem Tomaszem Byszko była mowa o reorganizacji pracy Akademii Lechii Gdańsk w połowie minionego sezonu, w trakcie przerwy zimowej. To wtedy została utworzona grupa „Top Talent”, która skupia najzdolniejszych zawodników ze starszych grup juniorskich naszego klubu.

– Podczas przerwy zimowej oddaliśmy trzech zawodników do drużyny rezerw z czego dwóch z nich zaczęło przygotowania do sezonu z pierwszą drużyną Lechii Gdańsk – to obrońcy Bartosz Brzęk i Miłosz Kurzydłowski, którzy na wiosnę grali w reprezentacji Polski w swej kategorii wiekowej. Z jednej strony żal rozstawać się z najzdolniejszymi chłopakami, z drugiej to dowód, że pracujemy we właściwy sposób, że praca idzie w dobrym kierunku. Po to się pracuje, by przekazywać zawodników do wyższych kategorii wiekowych. Następni zawodnicy już czekają na swoją szanse i ciężko pracują aby ją otrzymać.

Zakończony sezon CLJ U-17 był rozgrywany w 4 grupach makroregionalnych. Nowe rozgrywki CLJ w sezonie 2022/23 to nowe zasady.

– Już nie możemy doczekać się następnego sezonu, który niesie zmiany zarówno w systemie rozgrywek jak i poszerzeniu ich zasięgu. Będą dwie grupy: wschód i zachód. Dojdą przeciwnicy, z którymi nie mieliśmy okazji się mierzyć. Zagramy w systemie wiosna-jesień z awansami i spadkami po całym sezonie. Niedługo wchodzimy w okres wypoczynku po sezonie, będzie chwila wolnego dla zawodników, a po przerwie znów zabieramy się do ciężkiej pracy, aby trener Tomasz Kaczmarek miał z czego wybierać, żeby przełożyło się to nie tylko na ilość, ale w głównej mierze na jakość naszych wychowanków. Cały czas się rozwijamy jako Akademia i chcemy w kolejnym sezonie zrobić następny krok  naprzód. Proces rozwoju nigdy się nie kończy i wiemy że zawsze jest coś do poprawy, dlatego będziemy się starać, aby za słowami szły czyny, które będą widoczne dla wszystkich i żeby efekty naszej pracy było coraz bardziej widoczne – podsumowuje Marek Zieńczuk, trener zespołu U-17 Akademii Lechii Gdańsk.

Sponsorzy
Partner techniczny
Partner strategiczny
Partnerzy
Firmy współpracujące