16
maj
2022

Drużyna U-19 wróciła do Centralnej Ligi Juniorów!

Po wysokiej wygranej z Błękitnymi Stargard, drużyna U-19 Akademii Lechii Gdańsk spełniła przedsezonowy cel i wróciła do CLJ po jednorocznej przerwie. Ogromne brawa!

Już u progu przygotowań do rozgrywek w sezonie 2021/22, trener najstarszej drużyny Akademii Lechii Gdańsk, Grzegorz Grzegorczyk mówił z przekonaniem (link): – Cel zespołowy na najbliższy sezon jest jasny i sprecyzowany – to awans do Centralnej Ligi Juniorów (CLJ). Cele indywidualne to rozwój każdego zawodnika i dostarczenie graczy do pierwszego zespołu.

Nie było to proste zadanie. Najpierw trzeba było zająć pierwsze miejsce w Lidze Wojewódzkiej, potem wygrać baraż o uczestnictwo w Lidze Makroregionalnej, po czym wygrać tę Ligę Makroregionalną, która zrzeszała osiem zespołów z czterech województw – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Nie obyło się bez zakrętów, ale ostatecznie w przekroju całego sezonu drużyna Akademii Lechii tylko jeden mecz zremisowała (1:1 z Bałtykiem Gdynia w rundzie jesiennej) i jeden przegrała (3:5 z CWZS MUKS Bydgoszcz w rundzie wiosennej), resztę wygrywając. Ostatecznie, już pod wodzą trenera Tomasza Byszko, który przejął drużynę w przerwie zimowej udało się przedsezonowy cel spełnić i po wygranej z Błękitnymi Stargard 6:0, lechiści zapewnili sobie powrót na najwyższy szczebel rozgrywek juniorskich – Centralnej Ligi Juniorów po jednorocznej przerwie.

– Mówiliśmy o tym głośno od początku – chcieliśmy wrócić do CLJ i to się udało. W sobotę chcieliśmy postawić „kropkę nad i”. Dopełniliśmy formalności, w meczu z Błękitnymi drużyna zagrała z dużą determinacją, mieliśmy jeszcze niewykorzystany rzut karny. Awans do Centralnej Ligi Juniorów jest świetną sprawą zarówno dla klubu, jak i zawodników. To będzie kolejne miejsce dla ich rozwoju, część z nich na pewno zasili zespół rezerw, gdzie będą mogli szlifować umiejętności na poziomie piłki seniorskiej – powiedział po decydującym meczu trener Tomasz Byszko.

Drużyna U-19 miała okazję zaprezentować się kibicom Lechii w przerwie meczu Ekstraklasy z Pogonią Szczecin. Fajne wydarzenie i pamiątka dla zespołu i motywacja do dalszej pracy, by w przyszłości zagrać na Polsat Plus Arenie w meczu Ekstraklasy.

Lechia Gdańsk – Błękitni Stargard 6:0

Bramki: Cieślicki 29’, 37’, Kharyton 45’, Sadło 52’, Mielnik 57’, Paradowski 82’