11
lut
2022

Nowa technologia od K-Sport pozwoli rozwinąć skrzydła sportowcom Akademii LG

Otwiera się nowy wymiar przed piłkarzami Akademii Lechii Gdańsk. Gdańska drużyna jako pierwsza w Polsce na taką skalę będzie używać certyfikowanego przez FIFA systemu GPS od włoskiej firmy K-Sport. Pozwoli on na analizę parametrów kinematycznych i obciążeń treningowych sportowców. Do klubu trafiło 120 zestawów kamizelek GPS, z których będą korzystać zarówno młodzi zawodnicy Akademii LG, jak i piłkarze występujący w Ekstraklasie. Dotąd tej technologii używały m.in. Reprezentacje Argentyny czy Chin oraz takie kluby jak Olympique Marsylia czy Olympique Lyon.

Zawodnicy będą korzystać z urządzeń włoskiej firmy K-Sport, z którym gdański klub w grudniu podpisał umowę. Nowe technologie są wykorzystywane podczas treningów i meczów. Dzięki zbieraniu i analizie danych, sztaby szkoleniowe Akademii Piłkarskiej Lechii oraz drużyny seniorów będą mogły kontrolować codzienne obciążenia, aby zoptymalizować proces treningowy oraz zapobiegać urazom. Każdy sportowiec będzie mógł się rozwijać we własnym, najlepszym dla siebie tempie i w takich obszarach, jakie będą dla niego kluczowe.

To kolejny ważny moment w rozwoju klubu. Podjęcie działań na tak szeroką skalę to ogromny krok do przodu dla Akademii Lechii Gdańsk. 120 nadajników GPS pozwala nam mówić o rozwiązaniu systemowym, co będzie plasowało nas bardzo wysoko na tle innych drużyn – podkreśla Prezes Zarządu Lechii Gdańsk Paweł Żelem.

Z kolei Założyciel i Dyrektor Generalny K-Sport zaznacza, że dzięki nowym technologiom w pracy szkoleniowej możliwe stanie się szybkie wychwycenie niuansów, które ostatecznie mogą odgrywać kluczową rolę w rozwoju całej drużyny.

Jesteśmy bardzo dumni z rozpoczęcia tej ważnej współpracy z Lechią Gdańsk. W połączeniu z Akademią Piłkarską Lechii to największy projekt, jaki będziemy realizować w tej części Europy. W tak dynamicznie rozwijającym się sektorze innowacyjnych rozwiązań i nowych technologii wspomagających proces treningowy, kontrola szczegółów staje się decydująca dla uzyskania odpowiednich wyników sportowych. Pracując przez wiele lat na całym świecie, uważamy, że gromadzenie danych i ich optymalna analiza coraz bardziej uwidacznia różnicę, w tempie i jakości rozwoju zawodników poszczególnych Akademii Piłkarskich – mówi Mirko Marcolini, Założyciel i Dyrektor Generalny K-Sport.

Indywidualne tempo, maksymalny rozwój

 Zawodnicy Akademii LG przeszli już specjalistyczne badania wstępne na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Ich treningi i mecze zaczęły być rejestrowane w systemie monitorującym wykonaną pracę. Nowe urządzenia pokazują m.in. częstotliwość skurczów serca (HR), w tym zmienność rytmu zatokowego serca (HRV). Dodatkowo pierwsza drużyna została wyposażona w inteligentne kamizelki z wbudowanymi czujnikami rejestrującymi HR oraz sygnał EKG. Zakres rejestrowanych parametrów pozwala na precyzyjną ocenę m.in. gotowości organizmu do wykonania maksymalnej pracy czy kosztu energetycznego, jaki każdy zawodnik ponosi w trakcie intensywnych wysiłków.

Aplikując odpowiednie metody analityczne w oparciu o zebrane dane, będziemy mieć możliwość przeciwdziałać przeciążeniom w sposób systemowy, wykorzystując do tego m.in. parametry opisujące akcje o wysokiej intensywności czy HMLD (High Metabolic Load Distance). To kluczowy obszar pod kątem rozwoju naszych utalentowanych zawodników, przede wszystkim ze względu na indywidualne tempo dorastania każdego młodego organizmu – tłumaczy Paweł Wolański, Dyrektor Akademii Lechii Gdańsk.

Uzyskanie informacji w postaci eksplozywności zawodnika, prędkości maksymalnej, liczby sprintów czy dystansu pokonywanego na minutę gry, wprowadzą proces selekcji na wyższy poziom oraz pozwolą na lepsze profilowanie zawodników pod kątem ich predyspozycji i wymagań motorycznych oczekiwanych na danej pozycji na boisku.

Co ważne, dane zbierane w Akademii będą odbywały się za pomocą identycznych czujników, jak w pierwszej drużynie. Wyposaży to główny sztab Lechii Gdańsk w pełną wiedzę na temat najbardziej uzdolnionych młodych piłkarzy.

Jak to działa?

Rewolucyjna technologia czujnika K-AI Wearable Sensor Fusion dla sportowców wykorzystuje jednocześnie dane z 4 satelit (GPS + Glonass + BeiDou + Galileo), technologię UWB (Ultra-wideband), a sam czujnik wyposażony jest w akcelerometr, żyroskop i magnetometr.
To jedyny na świecie tak skonstruowany czujnik o częstotliwości zbierania danych na poziomie 50Hz, umożliwiający najprecyzyjniejszy pomiar parametrów kinematycznych i fizjologicznych. K-Sport przy tworzeniu nowoczesnych technologii współpracuje z Monachijskim Uniwersytetem Technicznym, który w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych jest jednym z liderów w Europie oraz znalazł się na liście 50 najlepszych uczelni na świecie w 2021 roku (QS World University Rankings).

K-Sport jest również twórcą pierwszego na świecie certyfikowanego systemu AI K-Analysis, zdolnego do analizowania wyników sportowych na podstawie matematycznych kryteriów. System został opatentowany w 2010 roku. Z firmą współpracuje ponad 50% włoskich drużyn zawodowych, w tym Napoli, Fiorentina czy Włoska Reprezentacja Narodowa Kobiet. Z nadajników korzystały również Reprezentacje Argentyny, Arabii Saudyjskiej, Chin czy takie kluby jak Olympique Marsylia, Olympique Lyon, Inter Miami, River Plate oraz Guangzhou Evergrande.

Firma opracowała również najnowocześniejszą „inteligentną kamizelkę”, która będzie wykorzystywana przez włoskich członków załogi misji kosmicznych Virgin Galactics do analizy danych biometrycznych oraz odpowiedzi fizjologicznej organizmu na warunki zewnętrzne i podejmowaną aktywność fizyczną kosmonautów. Kolejnym etapem będzie zastosowanie jej w profesjonalnym sporcie.

Sponsorzy
Partner techniczny
Partner strategiczny
Partnerzy
Firmy współpracujące